Montazs

Beszélgetés Almássy Bálinttal

- Hogyan indult a pályád?
- Kéttannyelvű gimnáziumba jártam, a tantárgyak egy részét spanyolul tanultuk. E mellett beszélek még angolul is. Már az érettségim napján bementem a Close Szalon, ahol először tanulóként ismerkedtem a mesterséggel. Fő szabály szerint a leendő fodrászoknak itt egy évet kell tanulói státuszban teljesíteni, de ez kevesebb is lehetett, ha valaki szorgalmas volt. Én a lehetséges minimális gyakornoki idő után teljes jogú munkatársként kezdhettem a vendégekkel foglalkozni. Párhuzamosan, a Close mellett elvégeztem a Clips Nemzetközi Fodrászakadémiát is. Bár ez utóbbi adta meg az OKJ-s bizonyítványt, az az igazság, én legtöbbet a gyakorlatban, a Close Szalonban tanultam a szakmáról.

- Mennyire gyakori, hogy valaki gimnáziumi érettségi után kezd a fodrászattal foglalkozni?
- Szerintem nem túl ritka. Inkább az ritkaság, ahogyan én belevágtam a szakma tanulásába: az írásbeli érettségiről kijöttem, délután már a fodrászszalonban voltam. Bevallom, hogy azért sem mentem fodrász szakközépiskolába, mert az általános iskola befejezésekor még nem tudtam, hogy én ezzel szeretnék foglalkozni. A gimnáziumi évek közben jött az ötlet.

- Mi kezdett el a fodrászatban vonzani?
- Még az előkészítő évfolyam alatt, tizennégy éves koromban történt, hogy egy nagyon jó barátom, aki a padtársam is volt, mesélt a szakmáról. Ő ezt akkor nagyjából így festette le: "nők, csillogás, mindenkivel nagyokat lehet dumálgatni és közben jókat alkotsz." Onnantól kezdve, ha bárki megkérdezte, mivel szeretnék érettségi után foglalkozni, az volt a válaszom, hogy fodrászat. A gimnázium vége felé már elkezdtem nézegetni, hogy melyik az a mester, akitől megtanulhatnám a szakmát. A végén az a srác segített, aki anno kedvet csinált a mesterséghez. Így kerültem tanulóként a Close Szalonba, Hortobágyi Kászon mellé.

- Férfi vagy női fodrásznak tartod magad?
- A Close Szalonban és általában manapság sehol sem tagolódik a szakma már ebben az értelemben. A csoportosítás alapja inkább az, hogy vannak akik hajat vágnak és vannak, akik festenek. Én a vágó fodrászok közé tartozom, de idővel majd szeretném a színtechnikusi ismereteket is megszerezni. - A laikusnak az lehet a benyomása a fodrász szakmáról, hogy létezik a szűk elit, akik csillagászati összegekért nyírnak csillogó szalonokban, és van az összes többi fodrász, akiknek nem túl magas presztízsű és nem túl jövedelmező a foglalkozásuk. - Close-ban a legjobb hazai divatmagazinok fotózásain és reklámfilm forgatásokon dolgozunk. Ténylegesen benne vagyunk az aktuális divatvilágban. Itthon két-három hely képviseli igazán a 2013-as nemzetközi trendeket és az én munkahelyem ezek egyike.

- Milyen érzés volt, amikor először belevágtál valakinek a hajába?
Ez bizonyára egy felelősségteljes pillanat. - Erre a rizikós lépésre jól felkészítenek bennünket a mesterek. Az iskolában ráadásul az első három-négy vágást egy műanyag fejre felragasztott hajon csináljuk. Amikorra először nyúlunk az ollóval egy hús-vér ember hajához, már megszereztük azt a minimális rutint, amitől az embernek nem remeg a keze. Amikor a mester oktatott minket, előfordult, hogy egy fésűvel lehúztuk a hajat, de csak akkor volt szabad levágnunk, ha odajött és engedélyt adott rá. Rendkívül precízen megtanultuk a mozdulatokat, volt, hogy másodpercenként megállított bennünket, ha nem csináltuk megfelelően.

- Milyen posztot töltesz be a Montázs Szalonban?
- Én vagyok a fodrászatban az üzletvezető és egyben fodrászként is dolgozom. A Montázs Szalon annyiban tér el egy "sima" Close Fodrászattól, hogy itt komplex szolgáltatást nyújtunk. A kozmetika, a kéz- és körömápolás és a többi egy helyen csoportosulnak. A szalon munkatársai úgyszólván közösséget alkotnak, a vendégeket körbe adjuk egymás között.

- Hány fodrász működik a szalonban?
- Jelenleg, az indulásnál öten dolgozunk, de elvileg nyolc fodrász számára van hely.

- A Montázs Szalonban működő Close Fodrászat a divat világában dolgozó társaikhoz fog hasonlítani vagy ahhoz a fajtához, ahová bárki bejöhet, nem fogja magát oda nem illőnek érezni?
- Számomra evidens, hogy ez a szalon minden vendéget vár. Bár, ami engem személyesen illet, fotózásokon is dolgozom a szalon mellett. A montázsban a berendezés, a dizájn kiválasztásakor is arra helyeztük a hangsúlyt, hogy mindenki jól érezze magát nálunk. Úgy alakítottuk ki a szalon belső világát, hogy a 17 éves lány, aki szeretne trendi lenni ugyanúgy jól érezze magát nálunk, mint egy hatvanéves hölgy, aki egy egyszerű hajvágásért jön be hozzánk. . Nem leszünk sem futurista, sem indusztriális, sem semmilyen más, különleges kialakítású szalon: egyszerűen csak otthonosak leszünk. - A fodrászat a hajról szól, de biztosan fontos az is, hogy az ember beszélgessen a vendégekkel. Persze csak azzal, aki ezt igényli. - Ez valóban a szakma része, de külön nem tanítják. Szerintem személyiségfüggő. Illetve az ember, amikor a pályája elején elkezd dolgozni, nagyon ráfeszül a hajvágásra, csak erre tud koncentrálni. Természetesen erre mindig nagyon oda kell figyelni, mégis, ha az ember jól beletanul, már jut energiája kommunikálni is az emberekkel. Bevallom, én három hónap után tudtam először rendesen beszélgetni a vendégekkel. Kezdettől fogva próbáltam, de akkor még előfordult, hogy kérdeztem valamit, de a válaszra már nem tudtam koncentrálni, annyira a hajvágásra összpontosítottam. Ráadásul nem árt, ha amikor legközelebb visszajön a vendég, emlékszünk, legutóbb miről volt szó. Ez egy alapvető emberi gesztus.

- A fodrászatnak megvan a saját szakszókincse. Abból nem adódik probléma, ha a vendég nem tudja szabatosan elmondani, mit is szeretne?
- Érdekes, de vannak olyan vendégek, akik kifejezetten attól érzik jól magukat, ha olyan szakszavakat használunk, amiket nem értenek. De komolyra fordítva a szót, ma már nagyon sokan érkeznek képpel, amit például okos telefonon mutatnak meg. Persze az nehezebb, ha ránk van bízva, mit hozunk ki egy hajból. Ha sokadszorra jár nálunk az illető, már ismerjük a személyiségét, könnyebben meg tudjuk találni, mi illene hozzá. Ebben a szakaszban az a kihívás, hogy sokan akarnak nagyjából fél évente változtatni, ilyenkor mindig valami az illetőhöz passzoló újítást kell javasolnunk. Én alaposan át szoktam beszélni a vendéggel a dolgot a vágás előtt. Ha nagyon tetszett neki az előző, annál maradunk. Ha váltani szeretne, próbálok javasolni neki valamit, ami illik a személyiségéhez.

- Mi a legszebb a fodrász szakmában?
- Furcsa, de én olyan igazán nagy, hangzatos dolgot nem tudnék kiemelni. Nekem inkább bizonyos mozdulatok vannak, például amikor egy tincset elvág az ember, amik egyszerűen örömet okoznak. Amikor szárítás közben még egyet ráhúz az ember a kefével és látja, ahogy a hajnak a textúrája megváltozik, ezek valahogyan gyönyörködtetnek. Élvezem azt a pillanatot, amikor valami kezd összeállni. Persze a végén az is nagyon jó érzés, amikor örül az eredménynek a vendég.